Перемога адвокатів АО “Інтайтл” у Європейському суді з прав людини

Новини

 

АО «Інтайтл» захистило інтереси свого Клієнта – Романюка Віктора Миколайовича в Європейському суді з прав людини. Тривалий процес завершився перемогою та матеріальною сатисфакцією.

20 вересня 2022 року відповідне рішення опубліковано на офіційних сайтах Міністерства юстиції України : https://minjust.gov.ua/m/rishennya-schodo-suti-za-alfavitom  № 935 та ЄСПЛ https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-219285 .

Приводом для звернення до Міжнародного судового форуму стали події, що відбулися у жовтні 2012 року на виборчих дільницях  одномандатного виборчого округу № 94 в Київській області. Реалізуючи план до перемоги свого кандидата, спостерігачі від провладної партії звернулися до суду з позовом про встановлення факту порушення виборчого процесу на 27 дільницях з 136. Це ті дільниці, на яких вибори виграв  В.М. Романюк.

Неузгодженість судових рішень в першій інстанції виправив Київський апеляційний адміністративний суд, який постановив 27 судових рішень, на підставі яких окружна виборча комісія ОВО № 94 визнала недійсними 30 268 голосів виборців.

Безпрецедентність такого дійства зумовило широке його обговорення як на рівні міжнародних організацій так і у вітчизняних ЗМІ :

https://www.pravda.com.ua/news/2012/11/4/6976638/,

https://daily.rbc.ua/ukr/show/itogi-vyborov-2012-zasuha-vyigrala-na-okruge-94-04112012110300,

https://www.pravda.com.ua/news/2012/11/5/6976756/

Повернути виборцям їхні законні голоси не спромоглися ані ЦВК, ані суди адміністративної юрисдикції.

Тож вичерпавши можливості національного захисту, заявник подав скаргу до ЄСПЛ.

Діюча на той момент вертикаль влади з представників Партії регіонів, прагнула усунути В.М. Романюка від політичного життя в країні, тому відразу після невдалих виборів 2012 року відносно В.М. Романюка відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України. В межах означеного провадження слідчим суддею Шевченківського районного суду м. Києва В.М. Романюку обрано найтяжчий запобіжних захід – тримання під вартою.

У березні 2013 року В.М. Романюка затримали в Італії, а вже в липні того ж року Апеляційний суд Мілана відмовив у видачі підозрюваного Україні з мотивів відсутності в його діях ознак злочину.

https://zaxid.net/sud_u_milani_vidmoviv_v_ekstraditsiyi_romanyuka_n1289376

Незважаючи на вимушене перебування за межами України, В.М. Романюк зареєструвався  на повторних парламентських виборах по ОВО №94 кандидатом в народні депутати.  Очевидно, провівши чергове опитування виборців, представники провладної партії виявили тенденцію до перемоги В.М. Романюка, оскільки практично за тиждень до виборів, ЦВК постановило рішення про скасування його реєстрацію кандидатом в народні депутати у зв’язку із порушенням цензу осілості.

Оскарження постанови ЦВК в умовах тотального підпорядкування національних судів інтересам правлячого режиму було формальним заходом аби отримати право на звернення до ЄСПЛ.

https://www.bbc.com/ukrainian/politics/2013/12/131205_romaniuk_election_vc

У підсумку всі три скарги були об’єднані ЄСПЛ в одне провадження та розглянуті на закритому засіданні 12 травня 2022 року.

Примітно, що Уряд, незважаючи на засудження злочинного режиму Віктора Януковича, заперечував проти задоволення відповідних скарг, виправдовуючи незаконні рішення національних судів.

Утім, ЄСПЛ надав промовисті оцінки українським судовим актам з використанням влучного терміну : «свавільні».

Більш детальніше з правовими позиціями Суду можна ознайомитися за посиланнями вказаними у другому абзаці.